VATANDAŞLIK GÖREVLERİ

VATANDAŞLIK GÖREVLERİMİZ

Aynı ülkede yaşan insanlara vatandaş denir. Bizler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyız. Her bireyin ailesine karşı yerine getirmesi gereken görev ve sorumlulukları olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak devletimize karşı da görevleri vardır. Bu görev ve sorumluluklara vatandaşlık görevleri denir.

Ülkesini seven vatandaşlar, vatandaşlık görevlerini yerine getirmelidir. Görev ve sorumluluklarını yerine getiren vatandaşlar mutlu olurlar. Vatandaş olarak yapmamız gereken görevlerimiz şunlardır:

1-Zorunlu eğitimi tamamlamak

2-Vergi vermek

3-Oy kullanmak

4-Devlet malına zarar vermemek

5-Askerlik yapmak

6-Trafik kurallarına ve levhalarına uymak

7-Çevremizi temiz tutmak

 
ATASÖZLERİ
 Ödev dosyasını indirmek için tıklayınız
 
İSKELET
 Ödev dosyasını indirmek için tıklayınız
 
YURDUMUZUN GÜZELLİKLERİ
 Ödev dosyasını indirmek için tıklayınız
 
DOĞAL AFETLER_'
 Ödev dosyasını indirmek için tıklayınız
 
ÖFKE KONTROLÜ
 Ödev dosyasını indirmek için tıklayınız
 
RENKLER
 Ödev dosyasını indirmek için tıklayınız
 

ÇALIŞMA TAKVİMİ
 Dosyayı indirmek için tıklayınız
 
DÖNEM SONU

SEVGİLİ ÖĞRENCİLERİM,

İLKOKUL EĞİTİMİNİ TAMAMLAYIP

ORTAOKULDA OKUMAYA HAK

KAZANDINIZ. YOLUNUZ AÇIK OLSUN.

SİZLERİ ÇOK SEVİYORUM!

HÜSEYİN ÇAKMAK

 
SINIF LİSTEMİZ

1-88-Alican ÇELİK

2-208-Derya ÖNDER

3-201 -Derin Deniz KEMERLİ

4-241-Ege Batuhan ÇAĞLAK
5-230-Emre ASLANPAY
6-365-Günse ERKAYA
7-600-Rana Bengü KEFELİ
8-250-Ege Bora ALKIŞ
9-452-Mehmet Ali SÜNBÜL
10-581-Ozan Emre SABUNCU
11-843-Zeynep Naz LACALAR
12-251 Yusuf GÜNDOĞAN
13-697-Zeynep Betül AĞCA
14-262-Egemen ÖREN
15-475-Mert Efe DİKEL
16-803-Yusuf Selman YILMAZ
17-62-Ayşe KILIÇ
18-255-Ege SÜNNETÇİ
19-299-Esma IŞKIN
20-842-Zeynep Kayra AKKAYA
21-570-Nevzat Can VENKLİOĞLU
22-820-Yiğit Kaan BAYRAK
23-137-Buğra YİĞİT
24-148-Talha YİĞİT

25-Arda ARDAL

26-696-Berat BULUT
27-638-Sıla AYAS
28-379-Işıl İrem METE
29-392-İlkimYAREM SAĞ
30-551-Nazlı BAŞARAN
31-883-Enes Emre BÜYÜK
32-96-Melek Sevgi YÜCEL
33-61-Ayşe Ceren AYDIN
34-984-Tuna Tuncer
35-698-Ahmet Perit ÖZDİL
36- Tuğba Nur USTA

 
GELİŞ_GİDİŞ SAATİ

 Sabah :09.00

ÖğlenYemeği:12.20-13.00

Çıkış :14.30

 

 
DERS ARAÇ VE GEREÇLERİMİZ

 SEVGİLİ ÖĞRENCİLER  OKULLAR 15  EYLÜL  

PAZARTESİ GÜNÜ AÇILIYOR.TATİL BİTTİ.

3-H  Snıfında kullanacağımız  defterler:

1-Matematik defteri:kareli 100 sayfa büyük boy.

2-Fen Bilgisi :kareli 80  sayfa büyük boy

3-Türkçe  çizgili 90 sayfa  büyük boy

4-Hayat Bilgisi 80 sayfa çizgili büyük boy

(Telli defter kullanılmayacaktır)

5-Müzik defteri büyük boy 

6-Orta boy resim defteri kullanılacaktır.

Türkçe sözlük,Deyimler ve Atasözleri sözlüğü,kuru boya

sulu boya ve pastel boya kullanılacaktır.

Hepinizi öpüyorum.Pazartesi okula bekliyorum..

                 Hüseyin  ÇAKMAK

 

 

 
Özgüven
 Dosyayı indirmek için tıklayınız
 
SINIF KURALLARI
 Dosyayı indirmek için tıklayınız
 
Üstün DÖKMEN

 Psikoloji Yazıları / Aile içi kavga ve çocuğa yansıması

Çocuğun sağlıklı bir gelişim göstermesi ve sağlam bir kişilik kazanması için ailede düzenli bir yaşam biçimi sürdürülmelidir. Aile içinde eşler arasında zaman zaman yaşanan kavga ve tartışmalar çocukları olumsuz yönde etkiler. Özellikle küçük yaşlardaki çocuklar anne baba arasında süregiden tartışmalara sıklıkla tanık oluyorlarsa dışa vuramadıkları duyguları; anne babanın tartışma sonucunda ayrılacağı ve kendilerinin ortada kalacağı duygusudur. Bunun yanı sıra çocukların büyük bir çoğunluğu kavgalara kendilerinin neden olduğu duygusuna kapılarak kendilerini suçlama eğilimine girerler.

Çocuk sevgiyi, hoşgörüyü de, öfkeyi ve kızgınlığı da aile içinde anne ve babasını model alarak öğrenir. Dolayısıyla çocuğun yaşadığı mekanda ebeveynler tarafından hangi duygular ve davranışlar daha çok sergileniyorsa çocuk bunları görerek ve taklit ederek yetişir ve kişiliğini oluşturur. Sürekli öfkeli olan ve ev içinde sürekli karşılıklı birbirine bağıran anne baba ile birlikte büyüyen bir çocuğa aile öfkeli olmamayı, her olaya hoşgörüyle bakmayı öğretemez. Aile kavgalarını mümkün olduğunca çocuğun bulunmadığı bir mekanda yapmalı ancak bu kavgaları sürekli hale getirmemelidir. Önemli olan anne baba arasında tartışma olsa da bunun uzlaşmayla sona erdirilmesidir. Çünkü anne babanın ayrılacağı ve ortada kalacağı endişesini yaşayan çocuk ilişkilerinin bozulmadığını ve aile içinde sevginin azalmadığını anlamalıdır. Ancak her tartışmanın kavgaya ve karşılıklı ağır hakaretlere dönüştüğü evlerde çocukların ruh sağlığı kuşkusuz olumsuz yönde etkilenir. Sık sık anne babasının kavga ettiğine tanık olan çocuk özgüven duygusunu da kazanamamış olur.

Ebeveynler arasındaki çatışma bebeklikten başlayarak, ergenliğe kadar her yaşta çocuğu etkiler. Ancak farklı yaş gruplarının tepkileri de farklıdır. Çocuklar anne babaları arasındaki bağrışmalara genellikle odayı terk etme, kulaklarını kapama, ağlama, donakalma, çatışmaya araya girerek ve sözel tepkilerle müdahale ederek çözmeye çalışma gibi tepkiler verebilir. Ergenler sözel olarak müdahale edebilecekleri gibi, kendi odasına kapanıp müziğin sesini sonuna kadar açma gibi başa çıkma yöntemleri bulmaya çalışırlar. Bebeklikte ve okul öncesi çocuklarda ise tepkiler aşırı hareketlilik, gülme, çığlık atma gibi duygusal tepkiler şeklinde olabilir.

Anne baba kavgaları çocuklar üzerinde derin izler bırakır. Anne babalar çocuklarının tartışmalardan olumsuz etkilendiğini bildikleri halde kavga etmeyi sürdürmekte, kavga etmeden önce çocuğu odasına göndermek gibi çözüm yolları bulmaya çalışmaktadır. Ancak gürültülü bir kavgaya dönüşen karşılıklı öfke aktarımından çocuk uzak tutulmaya çalışılsa bile duymamasına imkan yoktur. Anne ve babalarının öfkeli, kızgın ve üzgün hallerine tanık olan çocuk için bu durum oldukça sarsıcıdır. Ev içerisinde tartışma ve kavgaya şahit olmayan çocukların insanlara güvenme, başkasını sevme ve kendi başına iş yapabilme yetileri istenen düzeyde gelişim gösterirken, kavganın eksik olmadığı bir evde büyüyen çocuklarda görülen sorunlar azımsanmayacak kadar çoktur. İlk başta okul başarısızlığı, ders notlarında düşüş olarak kendini gösteren sorunlara davranışsal pek çok sorun eklenir. Okulda kavgacı olabilir ve uyumsuz davranışlar sergileyebilir. Ani içe kapanma gözlenebilir. Uyku bozuklukları başlayabilir, anne baba yanında yatma isteği oluşabilir. Korku ve alt ıslatma gibi bozukluklar gelişebilir. Anne babadan yeterli sevgi alamadığını düşünür. Devam eden kavgalardan yaşadığı tedirginlik ve kaygı depresyona dahi sürükleyebilir.

Bütün bu sorunların yanı sıra, çocuğun gelecek yaşantısı da anne baba kavgaları sonucunda şekil alır. Aile içinde sürekli kavga ve şiddete tanık olan çocuklar yetişkinliğe ulaştıklarında bazı kişilik bozuklukları gösterebilirler. Saldırgan ve öfkeli davranışlar, evden kaçma, yalan söyleme, anne ve babadan kopma, aile bireyleri arasındaki bağların azalması, yalan söyleme, evden kaçma gibi sorunlar görülebilir. Ayrıca evlenmeye karşı olumsuz duygular geliştirebilir, başarısız evlilikler yapabilir.  

ÜSTÜN DÖKMEN 

 
Çoklu Zeka Dokümanı

Dokümanlar arşivimize "Çoklu Zeka Çeşitleri"  sunumu eklenmiştir.

Bilginize...

 
Site Hakkında...

Değerli Öğretmenimiz Sn. Hüseyin Çakmak 'ın fikir ve talebiyle hazırlamış olduğumuz bu sitenin öğretmenimize, öğrencilerimize,velilerimize faydalı ve hayırlı olmasını dileriz. Buradaki paylaşımlarla çocuklarımıza ve bizlere hem modern, hem de manevi bir destek sağlamış olacağımıza inanıyoruz. Teknolojinin eğitim ve öğretime sağlayacağı katkıları hep birlikte ilerleyen zamanlarda yaşayarak göreceğiz.

Sitenin kullanım amacına uygun çocuklarımızla ilgili duygu ve
düşüncelerimizi, sınıfımızla ilgili fikir ve taleplerimizi Ziyaretçi Defterinden mesajla iletebiliriz. Ziyaretçi
Defterine yazmış olduğumuz mesajların onaylama süresince beklemeye alınıp uygun görüldüğünde öğretmenimizin onayıyla
yayınlanacağını bildirir,

Saygılarımızı sunarız....
Site Yönetimi